Težave slovenskega šolstva v Italiji
»Poudarjam svoje razočaranje nad načinom, s katerim je Občina Trst, ki jo je predstavljalo Odborništvo za šolstvo in izobraževanje, upravljala nastalo težavo v zvezi s stavbo OŠ Primoža Trubarja v Bazovici. Stanje je hudo do take mere, da je mladoletnim italijanskim državljanom slovenske narodnosti onemogočena pravica do normalnega vzgojno-izobraževalnega procesa, ki jo predvideva sama ustava Republike Italije.«
Ksenija Dobrila je včeraj s temi besedami z dopisom izrazila tržaškemu županu Robertu Dipiazzi ter prefektu Valeriu Valentiju svoje razočaranje nad razpletom dogajanja v Bazovici. Predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze se je v ponedeljek udeležila protesta staršev učencev bazovske osnovne šole in se seznanila z dejstvom, da je trenutno šolska skupnost razkropljena na treh lokacijah: v pritličnih prostorih šolske stavbe, v društvenih prostorih in v prostorih OŠ Avgusta Černigoja na Proseku.
OŠ Primoža Trubarja je zaščitena z londonskim memorandumom in je globoko ukoreninjena v krajevno tkivo, o čemer priča izjemna solidarnost vaških organizacij in društev, ki so gostile učence v preteklih mesecih.
V dopisu je krovna organizacija navedla tudi, da »zahteva s strani Občine Trst takojšen odgovor s pisno obvezo glede časovnice obnove poslopja osnovno šole Primoža Trubarja v Bazovici. Upam tudi, da bo do naslednjega tedna nared tudi začasna rešitev – kontejnerjev, ki je od italijanske državne blagajne zahtevala veliko več sredstev, kot bi jih sicer le obnova že omenjenega šolskega poslopja. Nerazumljiva zamuda načrtovanja del v preteklih mesecih ni doživela v vsem tem času opravičil in niti jasnih in sprejemljivih razlag.«
O stopnjevanju težav slovenske šole v Italiji je SKGZ opozorila tudi ministrico za izobraževanje Republike Slovenije, Simona Kustec, ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu RS, Heleno Jaklitsch, in ministra za zunanje zadeve RS Anžeta Logarja.
»Pred nekaj meseci smo vas seznanili s težavami okrog vrtca v Škednju ter z imenovanjem profesorjev na tehničnem zavodu Zois v Trstu. Tema gre dodati še pereče težave v zvezi z bazovsko šolo in zelo podobne težave s šolskim poslopjem v Nabrežini, ki je prisilil številne otroke, da se tretnuno šolajo zunaj občine, v Križu. Stavba strokovnega zavoda Stefan na Canestrinijevi ploščadi v Trstu, ki čaka že desetletje na prenovo, pa je zgodba zase in ji ni videti konca,« je poročala predsednica SKGZ.
Že pred nekaj meseci je SKGZ razmišljala, da »bolj ali manj stalni posegi v krhek manjšinski šolski sistem šibijo njegovo ureditev, vznemirjajo in nestabilno delujejo na vodstveni in učni kader in dajejo vsem njegovim uporabnikom vtis šibke vzdržnosti oz. sistemske spremenljivosti. Danes so ta razmišljanja še bolj aktualna,« je ugotovila Ksenija Dobrila, ki je apelirala na člane Vlade RS, da »se čimprej sprožijo bilateralni pogovori za sistemsko rešitev številnih še nerešenih problemov slovenskega šolstva v Italiji.«