IMG_1467

SKGZ 1954-2024: Brezmejno povezani

28. novembra 1954 je v Trstu potekal ustanovni občni zbor Slovenske kulturno-gospodarske zveze. Takrat je del primorskih Slovencev s podpisom Londonskega memoranduma in ukinitvijo Tržaškega svobodnega ozemlja uradno postal manjšina. Številnim slovenskim društvom je postalo jasno, da so potrebovala krovno zvezo, ki so jo poimenovala Slovenska kulturno-gospodarska zveza.

Natančno sedemdeset let od ustanovitve bo v tržaškem Kulturnem domu v četrtek, 28. novembra 2024, ob 19. uri potekal sprejem ob obletnici SKGZ pod geslom Brezmejno povezani. Slovesnost, med katerimi bo prisotne nagovorila deželna predsednica Ksenija Dobrila, bo temeljila na koncertu orkestra Glasbene matice pod umetniškim vodstvom Patricka Quaggiata. Svoje čestitke organizaciji bodo poklonili visoki gostje, naj med temi omenimo tržaškega župana Roberta Dipiazzo, ki bo v imenu Občine Trst izročil priznanje ob obletnici.

Dogodek, med katerim bo nastopal Romeo Grebenšek, bo režiral Gregor Geč, ki razmišlja: »Izhodišče 70. letnice SKGZ je bilo zame praznovanje dosežkov in bister pogled naprej. Morje kot metafora družbe, v kateri živimo, se ponuja kar sama. S svojimi tokovi, vetrovi, obalami, ne nazadnje z minljivostjo morske pene. Brezmejno povezani in znotraj povezanosti strpni, prijazni, sprejemajoči drugačnost, iskreni, hvaležni, skromni. Pa smo res?«

Poleg nagovorov bo na sporedu tudi premierna projekcija institucionalnega videospota SKGZ. Nastal je v sodelovanju s Kinoateljejem, ustvarila sta ga beneška filmarja Alex Chiabai in Pietro Cromaz na scenarij in v sodelovanju z Martinom Lissiachom. Video z naslovom Brezmejno povezani bo preko dejavnosti deželnih članic SKGZ in različnih zemljepisnih okolij delovanja krovne organizacije gledalce popeljal do razmisleka o pomenu skupnosti. Vsi posnetki, ki bodo uporabljeni, so avtorsko delo beneških ustvarjalcev.

Sodelovanje s članicami in trajnostni pristop dogajanja ob obletnici je stalnica v vseh njenih pestrih odrazih. Ravno ob tej priložnosti je nastala nova institucionalna brošura prav tako z naslovom Brezmejno povezani. Dosedanja institucionalna publikacija Za skupno rast je nastala leta 2011. Novo publikacijo sta uredila Goričanka Teja Pahor in Martin Lissiach, njena grafična podoba je delo Andreja Pisanija oz. biroja Sintesi HUB.

Grafična podoba celotnega programa ob 70. obletnici je pa delo Rada Jagodica oz. Studia Link. Zamislil si je svojevrstno vetrnico ali cvet. Vsak od sedem listov upodablja drugo zemljepisno področje naseljenosti Slovencev v FJK: od Kanalske doline vse do Trsta. Taista podoba ob geslu Brezmejno povezani je natisnjena na priložnostnih razglednicah, s katerimi bodo obiskovalci prireditve 28. novembra, prejeli tudi priložnostno znamko z žigom Pošte Slovenije. Ta segment dejavnosti je nastal v sodelovanju z ustanovno članico, Filatelističnim krožkom Lovrencem Koširjem, s posebno podporo Igorja Tute.

Ustanovni član Slovenske kulturno-gospodarske zveze je tudi Slovensko planinsko društvo Trst, ki praznuje letos 120. obletnico ustanovitve. Jubilanta bosta tako beležila obletnico z nizom dogodkov z naslovom Morje gorà. Niz pogovornih večerov v skupni režiji SKGZ in SPDT bo potekal med zaključkom letošnjega leta in prvi polovici naslednjega. Program krovne organizacije in planinskega društva predvideva pet večerov v slovenskem jeziku, od katerih dva dvojezična.

Pri obeležitvi visoke obletnice delovanja je torej povabila Slovenska kulturno-gospodarska zveza k sodelovanju mlade ustvarjalce, ustanovne člane in ustvarila okrog tega dogodka mrežo. 28. novembra bo sprejem v tržaškem Kulturnem domu slovesen, ampak tudi prazničen in odprtega značaja. Če bi se ga želel udeležiti tudi kdo iz Benečije ali z Goriškega bo v ta namen na razpolago avtobusni prevoz. Informacije in prijave so na voljo na tržaškem ali goriškem sedežu SKGZ.

Povezane objave

Brezmejno povezani - nova institucionalna brošura SKGZ
SKGZ 70: pozdravni nagovor predsednice Republike Slovenije
Brezmejno povezani - nagovor predsednice SKGZ Ksenije Dobrila